Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikimi
Tarih boyunca kızlık zarı, himen veya himen insanların kafasını meşgul etmiş ve varlığına ilişkin birçok fikirler üretilmiştir.
Bu gün ulaştığımız tıbbi bilgilere göre de kızlık zarının herhangi bir fonksiyonu tespit edilebilmiş değildir. Bazıları vajinaya mikrop girişini zorlaştırdığını düşünmekle beraber bunu destekleyen herhangi bir somut bulgu yoktur. Ya da ilk ilişkinin gizemi ve özel olması anlamını yükleyenler de vardır ve çoğunluktadırlar.
Bana göre anne karnında bebek oluşum safhalarında oluşan ve sonradan doğmadan önce gerileyen bazı dokular vardır. Bu da o dokulardan olup gerileyen ve artık olarak kalan mukoza kıvrımıdır ve bir fonksiyonu tespit edilememiştir.

Kızlık zarı nerededir ve yapısı nasıldır ?


Himen yada kızlık zarı vagina girişinden itibaren yaklaşık 1-2 cm kadar içerde ve halka şeklinde mukoza kıvrımıdır. Çeşitli şekillerde olabilirse de çoğunlukla hilal şeklinde olup üzerinde küçük çentikler vardır. Yapı olarak kağıda benzetebiliriz. Nasıl kağıdı çekince esnemez yırtılır kızlık zarının yapısı da böyledir ve gerilince esnemez yırtılır. Vagina mukozası da lastik gibi esneme kabiliyetine sahiptir bu doğumun gerçekleşmesi sağlıklı cinsel ilişki için şart olan bir durumdur. Histolojik olarak mukoza adı verilen yapıda ve özelliktedir.

Kızlık zarı ilk ilişkide neden kanar ?


Yapı olarak kızlık zarı halka biçiminde olduğu için ve çapı da penis çapından az olduğundan ilk ilişkide gerilir ve esnek yapıda olmadığı içinde yırtılır ve çapı penis çapıyla eşitlenir. Kanama miktarı değişkendir az veya çok olabilir. Bazen tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok kanamada olabilir. Kızlık zarının ilk ilişkide yırtıldığı yer genellikle saat kadranına göre düşünürsek en çok 6 hizasıdır. Bunu saat 3 ve 9 hizaları takip eder. Saat 6 hizasından olan yırtılmalarda kanama daha çok diğer yerlerden olan yırtılmalarda daha azdır.


Bakire bir kızda kızlık zarı ilk ilişkide mutlaka kanar mı ?


Bu sorunun cevabı hayırdır. Ortalama % 90 kadar bakire kızda ilk ilişki kanaması oluşur fakat diğerlerinde bakire oldukları halde kanama olmayabilir. Bunun sebepleri ise şunlardır.
Kızlık zarı esnek yapıda olmamasına rağmen bazı kızlarda % 5 gibi bir oranla esnek olabilir. Bu gibi durumlarda zar halkasının çapı penis çapıyla esneyerek eşitlenir yırtılma olmadığı içinde kanama olmaz.
Bazen zar halkasının çapı geniş olabilir bu durumda zar gerilmeyeceği için ilişkide yırtılmaz ve kanama olmaz.
Bazen de zar yırtılır fakat damar kopması olmaz. Bu durumda da kanama oluşmaz.
Bu saydıklarım hiçte az değildir ve eşler arasında tartışmalara boşanmalara güvensizliklere yol açan sosyal bir problem olarak karşımıza çıkar.
Bu gibi durumların muayene ile anlaşılması tespit edilebilmesi mümkündür.

Kızlık zarı dikilebilir mi ?


Cevabımız evettir. Kızlık zarı dikimi mümkündür. Bu amaçla çeşitli yöntemler denenmiş ve çeşitli çözümler bulunmuştur.
Esas olarak iki yol vardır
1-Geçici kızlık zarı dikimi
2-Kalıcı kızlık zarı dikimi (flep yöntemi)

Geçici kızlık zarı nasıl dikilir avantajları nedir ?


Bu işlem adı gibi süresi kısıtlı ve geçici olarak etkili olan bir yöntemdir. Evlenmeden hemen önce yapılır. Yapıldıktan sonra maksimum 7 gün içinde ilişki olması gerekir. Bu süre aşılır ve ilişki bu arada olmazsa etkisi bitmiş olduğu için kanama oluşmayabilir.
Kızlık zarı üzerine yırtık zar parçalarına dikiş atılarak zar halkası daraltılır ve ilişki olduğunda bu darlık nedeniyle dikişler patlayarak kanama meydana gelir.
Avantajları nispeten daha ucuz, kolay ve yüksek kanama oranı olan bir işlemdir. Herhangi bir hareket kısıtlaması ve ilaç gereksinimi yoktur.
Dezavantajları ise zaman kısıtlaması olması etkisinin çok kısa sürmesi ve genellikle o telaşlı atmosferde bu işe zaman ayıramama riskidir.

Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir ve avantajları nelerdir ?


Kızlık zarı üzerine yapılan dikim işlemleri zarın doku olarak tamir ve yapışma kabiliyeti olmadığı için genellikle başarılı olmaz. Bu nedenle zarla aynı yapıda olan hymen önü dokulardan flep kaldırılarak birbiriyle dikilir ve yeni canlı dokudan oluşan zar yapılır. Son derece başarılı bir işlemdir. Başarı oranı %80 lerin üzerindedir. Anlaşılması son derece zordur.
Yaklaşık 30 dakika kadar sürer lokal anestezi ile yapılır. Bölgesel uyuşturma sonrası hiçbir ağrı duymazsınız. İnce hassas bir işlemdir.
Cerrahi her işlemde olduğu gibi bu konuda da tecrübe ve el becerisi son derece önemli olup başarı oranlarıyla doğrudan ilişkilidir.
Avantajları zaman kısıtlaması olmaması kanama ve başarı oranlarının son derce yüksek olması ve herhangi bir iz kalmadığı için anlaşılmasının son derece zor olmasıdır.
Dezavantajları ise nispeten daha pahalıdır, kızlık zarı dikimi sonrası 4 hafta kadar dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat edilmezse başarı oranı düşebilir. Hijyen ve temizlik en başta gelen özen gösterilmesi gereken unsurlardır. 4 hafta boyunca da dikiş yapılan yerin üzerine oturarak yada başka bir şekilde basınç uygulamamalıdır. Ağda yapmak ta dikişlere zarar verebilir. Kurallara uyduğunuz takdirde son derece başarılı ve önerebileceğimiz bir işlemdir.
Daha fazla ayrıntı burada veremem zira bazı konular size özel olacak ve direkt olarak size anlatılacaktır. Bilgi mahremiyeti açısından da bu gereklidir.

Çift kat flep yöntemi nedir ?


Aslında flep yöntemi kalıcı kızlık zarının dikilme şeklini anlatan bir deyimdir. Bunun çift kat olması bazı kilolu veya anatomik zorlukları olanlarda bu handikapları aşmak için kullanılan ve atılan dikiş sayısında bir fazlalığı ifade eden bir deyim olarak kullanılır.

Lazerle kızlık zarı dikimi nedir ?


Lazer, son yıllarda tıpta ve sanayide çok kullanılan, enerjiyi ışık yoluyla bir noktaya fokuslayabilen bir ışık çeşididir. Esas olarak bu enerji kesme yada yakmada kullanılabilir. Benim tıbbi bilgilerime göre lazer ışınları ile dikiş atmak gibi bir yol olamaz ve mantıksızdır. Belki vagina girişi lazer ışığı ile yakılarak ve delikler açılarak bu alanların büzüşmesi ve daraltılması denenebilir ama buda son derece emniyetsiz ve güven vermekten çok uzak bir yoldur ve bana göre sonuçları açısından güven vermekten uzak bir işlemdir, ama karar tabiî ki sizlerindir.

Kızlık zarı dikimi yapıldığı anlaşılabilir mi ?


Bu konuda söyleyebileceğim içiniz rahat olsun . Fakat daha fazla bilgiyi burada anlatmam etik olmaz ve bilgi mahremiyeti açısından sakıncalıdır. Bu konular karşılıklı konuşarak izah edebileceğimiz konulardır. Fakat içinizin rahat etmemesi için bir sebep olmadığını söyleyebilirim.

Kızlık zarı dikimi ile beraber vajina daraltılabilir mi ?


Evet daraltılabilir. Vaginal girişte ilk ilişki darlığını arzu edenlere önerebileceğim bir işlemdir. O esnada yapılması kolaydır. Maaliyette küçük bir artış olmakla beraber fonksiyonu açısından memnun kalacağınızı umduğum bir işlemdir. Fakat nihai kararı siz vereceksiniz arzu ederseniz bu işlemi de birlikte yapabilmemiz mümkündür.

Kızlık zarı dikimi fiyatı nedir ?


Muayenehanemiz İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’da kızlık zarı dikim fiyatı nedir diye soracak olursanız buna cevap xxxxx lira olacaktır. Sebebi ise genel tababet yasası ve rekabet kuralları yasası gereği internet üzerinden sağlık hizmetleri fiyat listesi belirtilemez. Bu yasaya aykırı bir durum oluşturur. Bu gibi sorularınızı bizimle iletişim kurarak sormanızı ve daha ayrıntılı bilgi sahibi olmanızı öneriyorum.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanı
İncirli Cad No 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519 
0532 221 3007 WhatsApp
0542 215 7274


Yorumlar

 1. Turgay hocam daha önce 2 defa kürtaj oldum kızlık zarı dikimi yaptırmamda sorun olur mu , telefonla asistanınız esra hanımla konuştum , sorun olmaz diktirebilirsiniz dedi ama ben birde size sorayım dedim zaten esradan dikim için randevu aldım cuma geliyorum

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar iyi aksamlar
  28 Oca 18:37 - Kızlık Diktirme: İnternet sayfanizadan aldim numaranizi
  28 Oca 18:38 - Kızlık Diktirme: Kizlik zari dikimi istiyorm fakat bunun icin tedirginm ve cok korkuyorm
  28 Oca 18:38 - Kızlık Diktirme: Sizden fiyat bilgisi ve yapilan islem suresini ve sonrasinda yuruyebilcekmiyim bununla ilgili bilgi almak istiyorm
  28 Oca 18:51 - Jinekolog Operatör Doktor: Hiç sorun olmaz

  YanıtlaSil
 3. Çift Tabaka Flep: Mrb iyi aksamlar size bir kac sorum olacakti
  6 01 2016, 21:34 - Jin op dr turgay karakaya: Buyryn
  6 01 2016, 21:45 - Çift Tabaka Flep: Kalici flep fiyati ne kadar ben sehir disindan gelcem
  6 01 2016, 22:05 - Çift Tabaka Flep: Fiyatta yardimci oluyor musunuz peki
  6 01 2016, 22:24 - Jin op dr turgay karakaya: %10 nakit indirimi yapalım
  6 01 2016, 22:42 - Çift Tabaka Flep: Cift katli fleptede ayni indirimi mi uygularsiniz .. Taksit secenegniz varmi peki
  6 01 2016, 22:48 - Jin op dr turgay karakaya: Nakit veya tek çekim
  6 01 2016, 22:49 - Çift Tabaka Flep: Anladm en kisa zamanda gelcem muane ücreti ne kdar peki
  6 01 2016, 23:06 - Jin op dr turgay karakaya:
  6 01 2016, 23:07 - Çift Tabaka Flep: Tskler

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kalıcı kızlık zarı dikim ücretleri

Kızlık zarı dikim fiyatları

Kızlık zarı diktirme