Kızlık zarı nedir ?

Kızlık zarı nedir ?
Kızlık zarının ne olduğu , nasıl göründüğü , kızlık zarı rengi , şekli , kızlık zarının nerede olduğu , kızlık zarı kanı rengi gibi bekaret zarının temel bilgileride çok soruluyor. 2015 yılında İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizin telefonları kızlık zarı ile ilgili hastaların aramalarıyla hergün yüzlerce defa çalıyor. Bu yazımızda kızlık zarının daha temel konularına iniyoruz, kızlık zarı nedir , kızlık zarı çeşitleri nelerdir , kızlık zarı nasıl bozulur, kızlık zarı nasıl dikilir, nasıl onarılır,  bekaret zarının kendiliğinden iyileşme özelliği varmıdır? Bu yapısal kızlık zarı konuları dışında , diyelim kızlık zarı zedelenmesi , kızlık zarı patlaması , bozulması , yırtılması gibi istem dışı bir olay yaşadınız , yada cinsel ilişki sonucu bekaretinizi kaybettiniz , bu durumdada kızlık zarı dikilebilir mi , kızlık nasıl dikilir , kızlık zarı dikimi fiyatı ne kadardır , kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi , geçici kızlık zarı dikimi , kızlık zarı dikimi anlaşılır mı ? Gibi sorularıda bu yazımızda cevaplıyoruz , aşağıda paragraflar halinde bulabilirsiniz. Kızlık zarı ile alakalı tüm sorularınız için bizi arayabilirsiniz veya WhatsApp'tan yazabilirsiniz. 
Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İncirli Cad No 9/8 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007 WhatsApp
0542 215 7274


Kızlık zarı nedir ?

Latince adı hymen yada himen olan kızlık zarı kadın bedeninde bacak arasında bulunan dış cinsel olanlardan  vajina girişinde , 2 cm kadar içeride , sırasıyla büyük dudakların ve küçük dudakların altında , önünde sırası ile mea idrar deliği ve klitoris, arkasında ise anüs bulunan anatomik oluşumdur. Kızlık zarı yapısal olarak vajina duvarı ile aynı histolojik yapıda ve aynı mukoza epitel dokusu ile kaplıdır. Vajina dokusundan tek farkı kızlık zarının iyileşme özelliğinin olmamasıdır, yani kızlık zarı herhangi bir sebeple bozulursa veya kızlık zarı zedelenmesi sonucu himende çentiklenme olursa bu hasar kendiliğinden iyileşmeyecek , hatta kızlık zarı atrofiye uğrayarak dahada geri çekilerek cinsel trafiği açacaktır.

Kızlık zarı çeşitleri

Himen yani kızlık zarı nerdeyse her bayanda farklıdır desek fazla abartmamış oluruz , gerçektende kızlık zarı en fazla varyasyona sahip oluşumlardandır , en sık rastlanan kızlık zarı çeşitleri ise annüler kızlık zarı yani ortada tek delikli himen , cribriform kızlık zarı yada elek şeklinde himen , köprü şeklinde kızlık zarı , hilal şeklinde kızlık zarı ve kızlık zarının hiç olmaması gibi nadir sebeplerdir. Esnek kızlık zarı aslında ortada tek delikli kızlık zarının abartılı bir çeşididir , ortadaki adet deliği olması gerekenden çok daha büyüktür.

Kızlık zarı dikimi

Bekaretiniz her ne sebeple bozulursa bozulsun , her durumda kızlık zarı dikimi yapılabilir, kürtaj olmak, yıllardır sayısız cinsel ilişkide bulunuyor olmak gibi ön koşullar kızlık zarı diktirmenize engel değildir. Tıbbi adı himenoplasti olan kızlık zarı dikimi 2015 Şubat ayı itibarı ile İstanbul'da 2 farklı metodla yapılmaktadır , şu anda en trend olan metod flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimidir , yani allogreft himenoplastide denilen dikimde aslında vajina dokusundan kanıyla canıyla yaşayan yeni bir kızlık zarı oluşturulur. Diğer metod ise çok daha eski bir yöntemdir , geçici kızlık zarı dikimi denilen bu hymenolasti çok daha basit bir uygulama olup eski kızlık zarı parçalarının birleştirilerek birbirine dikilmesidir. Ayrıntıları aşağıda veriyorum.

Kızlık zarı dikimi fiyatı

İstanbul'da kızlık zarı diktirme fiyatı 2015 yılı için yaklaşık olarak ....tl civarıdır , himenoplasti ameliyatları tek çeşit olmadığı için ücretleride farklıdır , mesela en ucuz olan geçici kızlık zarı dikimi fiyatıdır , ama en popüler olan aşırı talep gören flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ücreti ise daha yüksektir, diğer yöntemler flep yöntemi + vajina daraltma , çift tabaka flep metodu gibi daha üst seviye ameliyatlarda fiyatlar azar azar yükselir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi flep yöntemi 

Sadece İstanbul'da değil tüm dünyada kızlık zarı dikilen merkezlerde yaptırabileceğiniz en garantili himenoplasti ameliyatı flep yöntemidir. 25 dakikalık operasyondan önce hastaya kızlık testi yada kızlık zarı muayenesi yapılır ve bekaretin bozulmuş olduğu doğrulanır, vajina girişine lokal anestezik ilaç yapılır ve vajina yan duvarından ince tabaka bir flep kaldırılır , serbest uç kızlık zarı ringine dikilir , sabit uç ise yine vajina duvarında bırakılır, böylece yeni teşekkül eden kızlık zarı içindeki kan damarlarının aktif dolaşımı vajina duvarından sağlanmış olur ve bu doğal yapı sayesinde yıllar sonra bile cinsel ilişkiye girseniz kızlık zarı kanaması %90'ın üzerinde garanti altına alınmış olur. İstanbul'da 2015 kalıcı kızlık zarı dikimi ücretleri yaklaşık ....tl civarıdır.

Geçici kızlık zarı dikimi

Günümüzde daha alt seviye basit bir himenoplasti metodu olan geçici kızlık zarı diktirme metodu çok eskilerden beri yapılıyor ama flep yönteminin icadından sonra nerdeyse terkedilmiş durumdadır. Kızlık zarınızı geçici olarak diktirdiğinizde 1 hafta içinde cinsel ilişkiye girmeniz gerekir , kanama flepte olduğu gibi bundada kesindir , ama tam evleneceğiniz günlerde dikim için gelmeniz ve oturmanıza kalkmanıza dikkat etmeniz gibi durumlar yöntemin değerini azaltmaktadır. Geçici himenopasti ameliyatı kalıcı dikime göre çok daha basittir. Geçici dikimde eski yırtılmış zar parçaları birbirine dikilir . İstanbul'da kalıcı kızlık zarı diktirme fiyatları ....tl civarıdır.

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık testi , bekaret testi , bekaret kontrolü gibi isimlerlede anılan kızlık zarı muayenesi sadece jinekologlar tarafınca yapılabilen bir teşhis metodudur. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz , vajinaya dokunulmaz ,sadece gözle bakılarak kızlık zarı bozulmuşmudur anlaşılır , veya kızlık zarı zedelenmesi varmıdır net olarak söylenebilir. Kızlık zarını muayene etmeden resim üzerinden bozulup bozulmadığı , zedelenip zedelenmediği ve cinsel ilişkide kan gelip gelmeyeceği söylenemez. İstanbul'da kızlık zarı muayenesi fiyatı ortalama ...tl civarıdır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
İncirli Cad No 9/8 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007 WhatsApp
0542 215 7274


Yorumlar

  1. Slm. Bir arkadaş tavsiye etti sizi flep yöntemi kalıcı kızlık zarı yaptırmış size herşey yolunda gitmiş , bende sizde karar kıldım 1 yıldır araştırıyorum vajina daraltmayada ihtiyacım var aynı anda 2sinide yaptırabilirmiyim ücrette aynı olsa hocam :)

    YanıtlaSil
  2. Kızlık Zarı Dikimi Yozgat: Mrhba turgay bey ben daha once de gorusmustuk ama bi sorum daha olacak benim
    06 01 2016, 13:25 - Kızlık Zarı Dikimi Yozgat: Benim en son 2 sene once bir birlikteligm olmustu kizlik zarm patlamisti ve 2 senedir hic iliskiye girmedm bu sure zarfinda hafif de olsa bi daralma soz konusu olmusmudur. Kendilignden iyilesmez biliyorm ama daralma olmusmudur acaba?
    06 01 2016, 13:27 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Hayır daralmaz

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Kalıcı kızlık zarı dikim ücretleri

Kızlık zarı dikim fiyatları

Kızlık zarı diktirme